U Klinici Magdalena provodimo sljedeće minimalno invazivne metode liječenja:
Perkutana koronarna intervencija (PCI) minimalno je invazivna metoda liječenja koronarne bolesti. Nakon postavljanja dugačkih, tankih i šupljih katetera kroz arteriju u nozi ili ruci, kroz kateter se u ušće koronarne arterije uvodi tanka žica. Zatim se preko žice do mjesta suženja koronarne arterije uvodi balon, čijim se napuhavanjem proširuje suženje. Na kraju se na isti način na mjestu ranijeg suženja postavlja stent (mrežica) kako ondje ne bi došlo do ponovljenog suženja arterije.
Perkutana intervencija na perifernim arterijama minimalno je invazivna metoda liječenja aterosklerotskih suženja karotidnih arterija vrata, potključnih arterija i velikih arterija nogu. Nakon postavljanja tankih, dugačkih i šupljih katetera u arteriju prije suženja, kroz kateter i suženje arterije prolazi se žicom. Preko žice, na mjesto stenoze uvodi se balon koji se napuše, čime se proširuje suženje. Na kraju se na isti način na mjestu ranijeg suženja postavlja stent (mrežica) kako ondje ne bi došlo do ponovljenog suženja arterije.
EVAR/TEVAR (endovaskularno liječenje aneurizmi) minimalno je invazivna metoda liječenja aneurizme (proširenja) aorte. Nakon kirurškog prepariranja femoralnih arterija u preponi u općoj anesteziji, u aortu se postavlja kateter na koji je pričvršćen stent graft (metalna mrežica obavijena nepropusnim materijalom). Zatim se na mjestu aneurizme stent raširi i prekrije aneurizmu, čime se onemogućuje daljnje širenje krvne žile i sprečava njezino puknuće.
TAVI (transkateterska implantacija aortalne valvule). Kroz krvnu žilu u preponi u aortu se uvodi tanka i uska cjevčica (kateter). Kateter se kroz aortu dovodi do srca, odnosno do mjesta aortalnog zaliska. Zatim se pomoću katetera uvodi tanka žica kojom se kroz suženje aortalnog zaliska prolazi u lijevu srčanu klijetku. Preko žice se na mjesto aortalne valvule dovodi balon. Napuhavanjem balona proširuje se suženje aortalnog zaliska. Balon se uklanja, a preko žice se na isti način pomoću katetera uvodi umjetni aortalni zalistak. Umjetni aortalni zalistak sastoji se od stenta (mrežice) na koji su na poseban način pričvršćena tri biološka listića koji se otvaraju u jednom smjeru. Kada se zalistak postavi u pravi položaj, on se raširi, prekrije stari zalistak i preuzme njegovu funkciju, čime je ponovno omogućen prolazak krvi iz srca u aortu. Na kraju se kateteri uklone iz prepone. Cijeli zahvat traje manje od sat vremena. U slučaju da se kateter ne može uvesti kroz arteriju u preponi, zahvat se može izvesti i kroz potključnu arteriju.
Radiofrekventna ablacija invazivna je metoda liječenja određenih poremećaja ritma. Dugački i tanki kateteri,preko arterije ili vene, postavljaju se na točno mjesto u srčanim šupljinama gdje je elektrofiziološkim testiranjem prethodno ustanovljen patološki električki spoj.. Zatim se na tom mjestu uz pomoć struje zagrijava vrh katetera, što izaziva ili ograničeno ciljano oštećenje patološkog električkog spoja (snopa), žarišta, ili električnu izolaciju dijela srca. Ovaj postupak u većini slučajeva dovodi do trajnog izlječenja poremećaja ritma, a u našoj se ustanovi izvodi suvremenim sustavom CARTO.
Ugradnja elektrostimulatora srca minimalno je invazivna metoda liječenja poremećaja provodljivosti i ritma. U našoj ustanovi samostalno je obavljaju i kardiokirurzi i kardiolozi. U lokalnoj anesteziji u srčane se šupljine postavljaju elektrode spojene s baterijom koja se postavlja ispod prsnog mišića. Elektrostimulator srca preuzima ulogu prirodnog električkog sustava srca u slučaju njegova zatajivanja.
Ugradnja uređaja za resinhronizaciju srčanog rada (CRT) minimalno je invazivna metoda liječenja zatajenja srca. Kod određenih bolesnika u srčane je šupljine potrebno postaviti elektrostimulator srca s tri elektrode kako bi se korigirao način širenja električnog srčanog impulsa. Time se ponovno uspostavlja sinkronicitet, odnosno usklađenost rada srčanih šupljina.
Ugradnja kardioverter defibrilatora (ICD) zahvat je sličan ugradnji elektrostimulatora srca. Za ovaj minimalno invazivni postupak koristi se lokalna anestezija, a obavlja se tako što se u srce ugrađuju elektrode spojene s potkožno ugrađenom baterijom. Uređaj kontinuirano prati srčani ritam, a ugrađeni visokosofisticirani računalni program prepoznaje zloćudnu ili smrtonosnu aritmiju (VT/VF) i prekida je strujnim šokom, što spašava život bolesnika.
Više informacija o liječenju i zahvatima pročitajte u uputama. I ne brinite, naši će vam liječnici na jednostavan i razumljiv način objasniti najbolju preporučenu metodu za vaše medicinsko stanje.