U svakodnevnoj kliničkoj praksi kardiomiopatijama se pogrešno nazivaju sva oštećenja srčane funkcije bez obzira na uzrok, uključujući oštećenja funkcije zbog arterijske hipertenzije, koronarne bolesti ili bolesti srčanih zalistaka.
Međutim, kardiomiopatije u užem smislu označavaju nasljedne i specifične stečene bolesti srčanog mišića. U kardiomiopatije ubrajaju se:
Hipertrofijska kardiomiopatija nasljedni je poremećaj neravnomjernog zadebljanja srčanog mišića. Posljedice hipertrofijske kardiomiopatije su:
- otežan prolazak krvi
- smanjena rastezljivost srca
- oštećenje pumpne funkcije srca
- sklonost poremećajima srčanog ritma
- povećani rizik od iznenadne srčane smrti.
Simptomi su:
- zaduha
- poremećaji svijesti
- bolovi u prsima
- osjećaj nepravilnog srčanog ritma.
Dijagnoza hipertrofijske kardiomiopatije postavlja se na osnovi:
- anamneze
- kliničkog pregleda
- ultrazvuka srca
- kateterizacije srca.
Korisne informacije u procjeni težine bolesti dobivaju se ergometrijom i 24-satnim Holterom EKG-a. Potrebno je da pretrage obave i članovi obitelji takvih bolesnika.
Bolest se primarno liječi lijekovima koji usporavaju njezino pogoršanje te ublažavaju simptome i rizik od neželjenih događaja. U nekim slučajevima moguće je i odstranjenje dijela zadebljalog srčanog mišića kirurškim putem ili perkutanim zatvaranjem ogranka koronarne arterije koji ga opskrbljuje.
Ukoliko sumnjate na neke od simptoma hipertrofijske kardiomiopatije, slobodno nas kontaktirajte ili se naručite za pregled.
Dilatacijska kardiomiopatija primarna je bolest srčanog mišića koja se ubraja u miješane (nasljedne i stečene) bolesti, a nastaje proširenjem srčanih šupljina i značajnim smanjenjem pumpne funkcije srca. Simptomi su:
- zaduha
- naticanje nogu i trbuha
- slabost
- nepodnošenje fizičkih napora
- ostalo.
Dijagnoza se postavlja:
- anamnezom
- kliničkim pregledom
- ultrazvukom srca
- kateterizacijom srca.
Brojne druge dijagnostičke pretrage daju korisne informacije o težini bolesti.
Bolest se primarno liječi lijekovima koji usporavaju njezino pogoršanje, ublažavaju simptome i neželjene događaje. U određenim slučajevima u obzir dolazi i ugradnja uređaja sličnih elektrostimulatoru koji mogu poboljšati srčanu funkciju i prekinuti zloćudnu aritmiju. U zadnjem stadiju bolesti u određenim slučajevima u obzir dolazi transplantacija srca.
Ukoliko sumnjate na neke od simptoma dilatacijske kardiomiopatije, slobodno nas kontaktirajte ili se naručite za pregled.
Srčano zatajenje, popuštanje ili insuficijencija nesposobnost je srca da omogući dostatnu opskrbu tkiva kisikom i hranjivim tvarima. Posljedica je brojnih primarnih i sekundarnih bolesti koje dovode do oštećenja pumpne funkcije i smanjene rastezljivosti srca. Simptomi su:
- prvenstveno nepodnošenje napora
- zaduha
- poremećaji svijesti
- naticanje nogu i trbuha
- bolovi u prsima.
Dijagnoza se postavlja:
- anamnezom
- kliničkim pregledom
- ultrazvukom srca
- kateterizacijom srca
- drugim pretragama.
Ergometrija i Holter EKG-a pružaju dodatne informacije o težini bolesti. Srčano zatajenje u prvom se redu liječi lijekovima, uz provođenje općih mjera i liječenje osnovne bolesti koja je dovela do zatajenja srca (arterijska hipertenzija, koronarna bolest, bolesti srčanih zalistaka i dr.). Dodatna je mogućnost liječenja ugradnja posebnih elektrostimulatora srca koji mogu djelomično poboljšati srčanu funkciju i prekinuti zloćudne poremećaje ritma. U krajnjoj fazi bolesti u obzir dolazi transplantacija srca.
Ukoliko sumnjate na neke od simptoma zatajenja srca, slobodno nas kontaktirajte ili se naručite za pregled.
Ukoliko sumnjate na neku nasljednu ili stečenu bolest srca, slobodno nas kontaktirajte ili se naručite za pregled.