Upute za pojedine pretrage
Prilikom dolaska u bolnicu provjerite imate li uputnicu za bolničko liječenje i ponesite:
- iskaznicu zdravstvenog osiguranja (osnovnog i dopunskog)
- osobnu iskaznicu ili putovnicu
- medicinsku dokumentaciju (nalaze, povijest bolesti, snimke, otpusna pisma)
- sve lijekove koje trenutno uzimate u njihovom originalnom pakiranju
- osobne stvari (papuče, pidžamu, čisto donje rublje, četkicu i pastu za zube, češalj za kosu, kutiju za protezu, naočale ili slušni aparat, ortopedska pomagala, pribor za brijanje, dezodorans).
U bolnicu trebate doći natašte.
Po dolasku javit ćete se djelatnici na bolničkoj recepciji koja će vas uputiti u Ured za pacijente. Nakon upisa u Uredu za pacijente, osoblje će vas uputiti na odjel kardiologije ili kirurgije gdje ćete biti smješteni u sobu.
Po smještaju, medicinsko osoblje obavit će određene pretrage i postupke (vađenje krvi, postavljanje intravenozne kanile, snimanje EKG-a, uzimanje anamneze).
Ako pristajete na zahvat i liječenje, potrebno je potpisati informirani pristanak koji će vam biti ponuđen na odjelu
- Važno je ne konzumirati hranu ni tekućinu 6 sati prije zahvata (pušenje je zabranjeno).
- Potrebno je ukloniti dlačice s obje prepone, ponekad i sa zapešća. Nakon depilacije slijedi tuširanje antiseptičkim šamponom i oblačenje u čisto bolesničko rublje.
- Potrebno je skinuti sav nakit, proteze, naočale, leće i lak za nokte.
- Lijekove koje trebate uzeti dat će vam medicinska sestra. Možete ih popiti s malo vode. Prema potrebi možete zatražiti blagi sedativ.
- Tijekom izvođenja zahvata budni ste i pri svijesti. Morate biti mirni i pozorno slušati upute medicinskog tima te ih upozoriti na pojavu bilo kakvih tegoba (bol, otežano disanje, svrbež i sl.).
- Koronarografija se izvodi tako da se kateter uvodi u krvne žile punkcijom femoralne arterije (u preponi) ili radijalne arterije (iznad ručnog zgloba). Prije samog uboda bolesnik dobiva lokalnu anesteziju (sredstvo protiv bolova), što sam ubod čini bezbolnim.
- Nakon punkcije, u arteriju se uvodi plastična cjevčica (uvodnica) preko koje se uvode kateteri. Kateter je dugačka i uska cijev (promjera od oko 2 mm) kojom se kroz aortu dolazi sve do srca odnosno koronarnih krvnih žila.
- Sljedeći je korak ubrizgavanje kontrastnog sredstva kroz kateter, čime se omogućava prikaz koronarnih krvnih žila tijekom rendgenskog snimanja.
- Jedna od manjih neugodnosti tijekom zahvata pojava je vrućine u glavi i tijelu, koja nastaje kao posljedica davanja veće količine kontrastnog sredstva prilikom slikanja srčane šupljine (ventrikulografije).
- Snimanje prosječno traje od 30 do 60 minuta, ovisno o tijeku postupka i mogućim dodatnim intervencijama.
- Doza zračenja koju ćete primiti minimalna je potrebna doza za dobivanje precizne dijagnoze.
- Ako se koronarografija izvela pristupom kroz preponu, nakon vađenja uvodnice mjesto punkcije komprimira se čvrstim pritiskom. Nakon toga postavlja se kompresivni zavoj, a pacijenta se u ležećem položaju odvozi u sobu.
- Nakon koronarografije koja je izvedena kroz ruku, pacijentu se nakon vađenja uvodnice postavlja kompresivna narukvica koja zaustavlja krvarenje. Pacijent se s narukvicom premješta u sobu na odjelu.
- Neposredno nakon zahvata nužno je 6-12 sati mirovati u krevetu, pri čemu se ne smije aktivirati (pregibati) noga/ruka preko koje je zahvat izvršen. Na ubodnom mjestu (prepona) drži se vrećica s pijeskom (min. 6-8 sati) kao dodatna kompresija.
- Kompresivnu narukvicu otpuštaju medicinske sestre na odjelu tijekom sljedećih nekoliko sati. Nikako nemojte dirati narukvicu ili je sami otpuštati. Isto je tako važno ne koristiti se rukom kao osloncem prilikom dizanja i vraćanja u krevet.
- Budući da ste tijekom pretrage dobili kontrastno sredstvo, važno je da pijete što više tekućine kako bi se sredstvo koje ste primili tijekom pretrage izlučilo kroz bubrege mokrenjem.
- Ako trebate vršiti nuždu, pozovite medicinsko osoblje koje će vam osigurati noćnu posudu uz krevet (iznimno je važno ne suzdržavati se od mokrenja!).
- Hranjenje, osobna higijena, kao i sve ostalo omogućit će vam se u krevetu.
- Medicinsko će vam osoblje u više navrata kontrolirati ubodno mjesto. Ako na ubodnom mjestu osjetite toplinu, vlaženje ili primijetite krvarenje, odmah o tome obavijestite medicinsku sestru / tehničara, kao i kod pojave bilo kakvih drugih tegoba (bolova i sl.).
- Jutro nakon zahvata medicinska sestra će vam provjeriti i previti ubodno mjesto nakon čega možete ustati.
Bolesnici sa stabilnom koronarnom bolešću u određenoj fazi u osnovi se liječe na jedan od sljedećih načina:
- nastavak terapije lijekovima (tzv. konzervativna, medikamentna terapija)
- perkutana koronarna intervencija – PCI (katetersko postavljanje jednog ili više stentova)
- kirurško premošćivanje suženih/začepljenih krvnih žila (ugradnja srčanih premosnica).
- Nakon koronarografije pacijenti su spremni za otpust kući već sljedeći dan. Medicinske sestre na odjelu pregledat će ubodno mjesto. Ako je ono uredno, bit ćete otpušteni kući. Prije otpusta primit ćete medicinsku dokumentaciju i upute za daljnje postupanje.
- Zavoj na ubodnom mjestu ostavite još sljedeća 24 sata. Na ubodno mjesto nije preporučljivo stavljati kreme, losione i sl. Tijekom sljedećih 10-14 dana izbjegavajte fizičke napore, vožnju biciklom, bazene, saune i teretane.
- PCI se izvodi u specijalno opremljenom laboratoriju. PCI se ne izvodi u općoj nego u lokalnoj anesteziji. Noć prije zahvata vaš će vam doktor prepisati blagi sedativ koji će smanjiti napetost.
- Kad uđete u kardiološki laboratorij, leći ćete na rendgenski stol gdje će vas se prekriti sterilnom plahtom. Mjesto punkcije u preponi ili na podlaktici bit će oprano specijalnom tekućinom.
- Lokalna anestezija ubrizgava se u preponu ili podlakticu gdje se radi mali rez na koži dužine od otprilike 2 milimetra.
- U arteriju se uvodi tanka cjevčica koja se zove uvodnica. Kroz nju se uvode kateteri, odnosno dugačke šuplje cjevčice promjera od otprilike samo 2 milimetra koji se postavljaju na ušće koronarnih arterija.
- Kontrastno sredstvo uštrcava se kroz kateter u koronarnu arteriju, a istovremeno se uključuje dijaskopija, odnosno brzi niz rendgenskih snimki srca, što omogućava prikaz cijele koronarne arterije i njenih suženja u stvarnom vremenu. Doza zračenja koju primite minimalna je potrebna doza za dobivanje precizne dijagnoze.
- Kad se prikaže mjesto suženja, kroz kateter se u bolesnu arteriju uvodi poput konca tanka žica, a liječnik potom preko žice uvodi balon-kateter i postavlja ga na mjesto suženja.
- Na kateteru se napuhuje balon, čime se arterija proširuje i uspostavlja se normalan protok krvi.
- Kako bi se spriječio ponovni nastanak suženja na tom mjestu, na isti se način uvodi balon- kateter na kojem se nalazi nerašireni stent (metalna mrežica). Napuhavanjem balona stent se širi, utiskuje u stijenke krvne žile i trajno održava arteriju prohodnom.
- U Magdaleni se koristimo stentovima koji izlučuju lijek i smanjuju mogućnost ponovnog nastajanja suženja (restenoze).
- Sam postupak traje prosječno oko 30 minuta.
- Tijekom zahvata osjećat ćete se uobičajeno, ali kad se balon napuhne možete osjetiti nelagodu i bol u prsima – to je normalni dio postupka i prestaje čim se balon ispuhne.
- Nakon dilatacije i ugradnje stenta vratit ćete se u svoju sobu. Prema procjeni liječnika, radi vaše sigurnosti moguće je da ćete provesti kraće vrijeme u jedinici intenzivnog liječenja.
- Četiri sata nakon intervencije iz prepone odnosno podlaktice izvadit će se uvodnica, a mjesto uboda pritisnuti dok ne prestane krvarenje (10-15 min). Nakon vađenja uvodnice možete jesti, piti i primati posjete. Pijte što više tekućine da se kontrastno sredstvo koje ste primili tijekom pretrage izluči kroz bubrege.
- Sestre će preko monitora pratiti vaš srčani ritam i krvni tlak i često kontrolirati mjesto uboda zbog krvarenja.
- Prvih nekoliko dana vaše tjelesne aktivnosti bit će ograničene. Prvi dan nakon zahvata ne smijete se ustajati iz kreveta, morate ležati, a nogu koja je punktirana držati ravno ispruženu do sutradan ujutro. Drugi dan ustat ćete se iz kreveta i vaš će vam liječnik postupno dopustiti povećanje tjelesne aktivnosti.
- Nakon ugradnje stenta kroz arteriju podlaktice, nakon vađenja uvodnice postavlja se posebna narukvica koja omogućava veću mobilnost pacijenta.
- Boravak u bolnici obično traje 2 do 3 dana.
Prije otpusta kući medicinske sestre pregledat će mjesto punkcije i dati vam upute o daljnjoj skrbi, uzimanju lijekova i kontroli.
- Nakon otpusta kući javite se svom obiteljskom liječniku.
- Ako nakon povratka kući osjetite bilo kakvu nelagodu, bol ili krvarenje, javite se svom liječniku ili kardiologu u bolnicu.
- Liječenje ne prestaje ovim zahvatom; potrebne su daljnje kontrole kardiologa operatera, redovito uzimanje lijekova i povremene neinvazivne pretrage (laboratorijski nalazi, ergometrija, ultrazvuk srca) te redovito uzimanje lijekova i provođenje mjera prevencije.
- U određenim slučajevima bit će potrebna i rekoronarografija ako postoji sumnja na ponovno suženje u stentu ili pojavu novih suženja.